Českí bežci na lyžiach na úvod Tour de Ski neuspeli v šprinte

Šprinty voľnou technikou v Lenzerheide na úvod desiateho ročníka Tour de Ski vyhrali špecialisti Federico Pellegrino z Talianska a Nórka Maiken Caspersen Fallaová. Všetkých šesť slovenských bežcov na lyžiach skončilo v kvalifikácii. Najlepšie si viedla Petra Nováková, ktorá obsadila 48. miesto.

Dvadsaťpäťročný Pellegrino potvrdil dnešnom víťazstvom výbornú formu – po decembrových triumfoch v Davose a Toblach vyhral tretí šprintérsky preteky Svetového pohára za sebou.Bronzový medailista z MS v šprinte dvojíc bol v Lenzerheide najrýchlejší už v kvalifikácii a vo finále za sebou nechal o 41 stotín Rusa Jevgenija Usťugov ao viac ako sekundu Nora Finna Haagen Krogh.

Štvrtým miestom urobil dôležitý krok k útoku na tretie víťazstvo na Tour v rade iný Nor Martin Johnsrud Sundby, ktorého sila je predovšetkým v dištančných pretekoch.

Medzi ženami nadviazala na triumf z Toblach Fallaová. Úradujúci olympijská víťazka za sebou vo finále nechala Švédku Idu Ingemarsdotterovou, ktorá pôjde do druhej etapy Tour ako vedúci žena priebežného poradia, pretože šprintérka Fallaová v seriáli pokračovať nebude. Tretia dobehla Nórka Ingvild Flugstad Östbergová.Suverénka sezóny a favoritka na celkové víťazstvo Therese Johaugová z Nórska vypadla vo štvrťfinále.

Českej nádej Novákovej chýbalo na 48. pozícii k postupu z kvalifikácie 3,49 sekundy. Medzi mužmi skončil na trati dlhej 1,5 kilometra šprintér Dušan Kožíšek päťdesiatdeväť a očakávaný líder slovenského mužského tímu Martin Akosi bol třiašedesát.

V sobotu Tour pokračuje preteky s hromadným štartom klasickou technikou. Ženy pôjdu 15 km, muži dvojnásobok.

Tour de Ski v behu na lyžiach v Lenzerheide (Švajčiarsko)
– šprint voľnou technikou (1,5 km ):
Muži: 1. Pellegrino (It.) 2: 43,17, 2. Usťugov (Rus.) -0,41, 3. Krogh -1, 26, 4. Sundby (obaja Nór.) -10,09, 5. Jönsson (Švéd.) -12,27, 6. Cologna (Švajč.) -59,01,…59. Kožíšek, 63. Jakš, 88.Knop (všetci ČR) vyradení v kvalifikácii.

Ženy: 1. Fallaová (Nór.) 3: 06,70, 2. Ingemarsdotterová (Švéd.) -0,40 , 3. Östbergová (Nór.) -0,54, 4. Caldwellová (USA) -1,03, 5. Jacobsenová (Nór.) -1,09, 6. Nilssonová (Švéd.) -2,33, .. .48. Nováková, 50. Grohova, 55. Schützová (všetky ČR) vyradené v kvalifikácii.