CIES: Prešov najviac vsádza na odchovancov, dobre si vedie aj Hradec

Zaujímavou sadu výskumov pred pár dňami publikovala “futbalová observatórium” športového štatistického centra CIES. Tá sa zamerala napríklad na zapojenie klubových odchovancov naprieč najlepšími 31 európskymi ligami, poťažmo na priemerné mladosti jednotlivých ligových jedenáctek…

Konkrétne víťaz prvej spomenuté kategórie pochádza zo slovenských luhov a hájov, a je mimoriadne suverénny. V Tatranu Prešov totiž rovno 74,6% ligových minút tohto ročníka Fortuna ligy pripadlo hráčom, ktorí v klube medzi 15 a 21 rokmi strávili minimálne tri sezóny.

Pri druhej slovinskej Gorice sa už jedná o bezmála desaťpercentný prepad oproti trom štvrtinám zaznamenaným v Prešove.Tretí Athletic Bilbao dáva svojim odchovancom príležitosť zo 62,5 percent a na zhruba rovnakej úrovni je ukrajinský Volyn Luck.

Prvú päťku potom uzatvára jeden z troch slovenských zástupcov v prvej dvadsiatke, Hradec Králové (59,7%) . Celky Slovácka a Zlína už však výrazne zaostávajú a neprekročí ani päťdesiatpercentné hranicu. Druhý slovenského reprezentant z Ružomberku za Prešovom zaostáva o neuveriteľných 32 percent.

Ak berieme do úvahy len päť elitných súťaží, nejvzorněji si počínajú v Španielsku. Athletic, Real Sociedad a Osasuna totiž utvára Trojčlenný pelotón rebríčku, až potom nastupuje Lyon s Toulouse. V Anglicku a Taliansku sa nad hranicu 30% šancou pre vlastnú krv dostanú iba v Arsenale, resp. AC Miláno.Nemecký líder, Schalke 04, sa nachádza až na trinástej priečke s 28,4 percentami.

Najviac klubov, kde takí odchovanci nedostali ani minútu priestoru, podľa očakávania nájdeme v Anglicku – dokopy sedem, medzi ktorými nechýba ani Liverpool či Manchester City a kuriózne ani na Britmi dlhodobo zaťažené Burnley. To isté platí aj pre bundesligovej lídrov z Lipska.

V jedinej Francúzsku nenájdeme žiadny subjekt, ktorý by kompletne prehliadal produkty svojej mládežníckej liahne. Najhoršie na tom je Marseille, kde sa jedná o 2,7 percent ligových minút pre odchovanca.

Slovensko, krajina mladíkom zasľúbená

Keď mu Tatran Prešov zďaleka najviac vsádza na vlastné odchovancov, nedá sa zároveň povedať, že by sa tam nejako uprednostňovala mladá krv.Na to sú totiž na slovenský inakšie špecialisti – vyplýva to z rebríčka, ktorý zachytáva v priemere najmladší ligovej jedenástky v krajinách mimo päť elitných súťaží, kde sa do top5 vtesnal hneď dva mančafty, Senica (22,59 rokov) spolu s majstrovským Trenčínom (22 , 76).

Lídrom tejto osobitnej tabuľky je dánsky Nordsjaelland, ktorého priemerná základná zostava dosahuje veku iba 22,14 rokov. Pozoruhodný prípad potom predstavuje Ajax, ktorý is piatu najmladší družinou (22,81) okupuje druhú priečku v holandskej Eredivisie.

Čo sa českých mančaft týka, v prvej päťdesiatke (ktorá mimochodom končí na 24,90 rokoch) nenájdeme ani jeden.Naopak slovenských subjektov registrujeme rovno päť – okrem Senice a Trenčína ešte Michalovce (28.), Spartak Trnava (33.) a Žilinu (50.), z ktorých všetky už presahujú hranicu 24 rokov.

Pri zameraní čisto na päť najlepších súťaží kontinentu prichádzame na to, že sa najviac šancí mladým nádejám dáva vo Francúzsku a v Nemecku. A to suverénne. Najmladší tím mimo tieto dve krajiny sídli ažna 12. priečke a jedná sa o AC Miláno (25,37 rokov).

pelotón elitných líg dominuje Toulouse (23,44), ktoré by v rámci celej Európy obsadilo až jedenástu pozíciu, a prvej pätici postupne dotvára celky Nice, Leverkusene, RB Lipska a Freiburgu. Na prvého anglického zástupcu narážame až na 15.priečke (Tottenham; 25,60 rokov), na prvého španielskeho len o chlp skôr (trinásta Granada; 25,40 rokov).

Kompletný rebríčky môžete nahliadnuť na tejto stránke. Všetky v článku uvedené údaje sú aktuálne k 21. novembra.