Európske koeficienty po pohárovom týždni (9)

Základné skupiny Ligy majstrov i Európskej ligy sú pred Vianocami tradične u konca a obe súťaže poznajú svoje rozlosovanie pre jarné play-off. Medzi 48 tímami, ktoré budú pokračovať, je kompletná len sedmička španielskych klubov. Nemecko, Anglicko, Taliansko i Francúzsko už stratili dvoch zástupcov, Portugalsko dokonca štyri.

Do jarných bojov znovu ide aj český klub. Sparta nadviazala na postupy zo skupiny EL zo sezón 10/11, 12/13 a 15/16, naopak Plzeň ani Liberec na jarné zápasy v play-off EL zo sezón 11/12 (Plzeň), 12/13 (Plzeň) a 13 / 14 (Plzeň i Slovan) nenadviaže as Európou sa lúči.Prekvapivo už na európskej scéne neuvidíme ani kluby Švajčiarska či Rakúska, ktorým zrazu vypadla hneď trojica tímov.

Aktuálny sezóna uzavrie päťročnicu 12/13 – 16/17, ktorá je určujúca pre nasadenie tímov v sezóne 18/19. O poradí v najlepšej štvorici je prakticky jasno, o šieste miesto zvedú boj Portugalsko s Ruskom. Takmer rozhodnuté je tiež o jedenástej priečke Česka či o pätnástej pozícii Rakúska.

Najlepší štvorica

Len Primera División bude na jar hrať v kompletnom zložení. Španielsko kraľuje rebríčku ako tohtoročných, tak päťročných národných koeficientov a všetkých sedem tímov dokázalo postúpiť zo svojich skupín (4 v LM, 3 v EL).Kluby PD vybojovali v šiestom kole 14 bodov za bilanciu 3-3-1, teda tri víťazstvá (po dvoch bodoch), troch remíz (po bode), jednej porážky a piatich bonusových bodov za postup Sevilly zo skupiny LM. Celkový počet 14 bodov vydelený počtom všetkých účastníkov, dáva zisk 2.000 bodu.

Nemecko (zisk 1.000, bilancia 3-1-2) prišlo o Mainz v EL. Do jari vstúpi Bundesliga na európskej scéne s tromi tímy v LM a dvoma v EL. Rovnako je na tom Anglicko (zisk 1.143, bilancia 3-2-1), ktorá stratila Southampton. Bez dvoch klubov bude pokračovať tiež Taliansko (zisk 2.333, bilancia 4-1-1, jeden postup v LM), ktorej kluby výborne zvládli LM – Juventus i Neapol postupujú z prvého miesta. Len polovičná úspech však zažila v EL, kde svoju úlohu zvládli AS a Fiorentina, naopak končí Inter a Sassuolo.Taliansko v šiestom kole zaznamenala najlepšiu bilanciu aj najvyšší zisk, na Anglicku na tretej priečke však stále stráca veľa.

Vzhľadom na úpravu formátu práve pre sezónu 18/19 a garanciu účasti štyroch tímov v LM pre celú elitnej štvoricu, však súboj o doposiaľ veledůležité tretie miesto stráca zmysel. Zaujímavou štatistickú konfrontáciou štyroch elitných európskych súťaží tak je aspoň tabuľka vzájomných stretnutí, ktorá v aktuálnej sezóne vyzerá nasledovne.

Základné skupiny ligy majstrov i Európskej ligy sú pred Vianocami tradične u konca a obe súťaže poznajú svoje rozlosovanie pre jarné play-off. Medzi 48 tímami, ktoré budú pokračovať, je kompletná len sedmička španielskych klubov.Nemecko, Anglicko, Taliansko i Francúzsko už stratili dvoch zástupcov, Portugalsko dokonca štyri.

Do jarných bojov znovu ide aj český klub. Sparta nadviazala na postupy zo skupiny EL zo sezón 10/11, 12/13 a 15/16, naopak Plzeň ani Liberec na jarné zápasy v play-off EL zo sezón 11/12 (Plzeň), 12/13 (Plzeň) a 13 / 14 (Plzeň i Slovan) nenadviaže as Európou sa lúči. Prekvapivo už na európskej scéne neuvidíme ani kluby Švajčiarska či Rakúska, ktorým zrazu vypadla hneď trojica tímov.

Aktuálny sezóna uzavrie päťročnicu 12/13 – 16/17, ktorá je určujúca pre nasadenie tímov v sezóne 18/19. O poradí v najlepšej štvorici je prakticky jasno, o šieste miesto zvedú boj Portugalsko s Ruskom.Takmer rozhodnuté je tiež o jedenástej priečke Česka či o pätnástej pozícii Rakúska.

Najlepší štvorica

Len Primera División bude na jar hrať v kompletnom zložení. Španielsko kraľuje rebríčku ako tohtoročných, tak päťročných národných koeficientov a všetkých sedem tímov dokázalo postúpiť zo svojich skupín (4 v LM, 3 v EL). Kluby PD vybojovali v šiestom kole 14 bodov za bilanciu 3-3-1, teda tri víťazstvá (po dvoch bodoch), troch remíz (po bode), jednej porážky a piatich bonusových bodov za postup Sevilly zo skupiny LM. Celkový počet 14 bodov vydelený počtom všetkých účastníkov, dáva zisk 2.000 bodu.

Nemecko (zisk 1.000, bilancia 3-1-2) prišlo o Mainz v EL. Do jari vstúpi Bundesliga na európskej scéne s tromi tímy v LM a dvoma v EL.Rovnako je na tom Anglicko (zisk 1.143, bilancia 3-2-1), ktorá stratila Southampton. Bez dvoch klubov bude pokračovať tiež Taliansko (zisk 2.333, bilancia 4-1-1, jeden postup v LM), ktorej kluby výborne zvládli LM – Juventus i Neapol postupujú z prvého miesta. Len polovičná úspech však zažila v EL, kde svoju úlohu zvládli AS a Fiorentina, naopak končí Inter a Sassuolo. Taliansko v šiestom kole zaznamenala najlepšiu bilanciu aj najvyšší zisk, na Anglicku na tretej priečke však stále stráca veľa.

Vzhľadom na úpravu formátu práve pre sezónu 18/19 a garanciu účasti štyroch tímov v LM pre celú elitnej štvoricu, však súboj o doposiaľ veledůležité tretie miesto stráca zmysel.Zaujímavou štatistickú konfrontáciou štyroch elitných európskych súťaží tak je aspoň tabuľka vzájomných stretnutí, ktorá v aktuálnej sezóne vyzerá nasledovne.