Hľadáme beka, zn .: toho pravého aneb Konkurz na nového Lahma

Trinásteho júla 2014, Maracaná. Jeden z najslávnejších štadiónov futbalovej histórie je práve svedkom štvrtého nemeckého titulu na majstrovstvách sveta v histórii. A len meter sedemdesiat vysoký chlapík s rozžiarenými očami zdvihol nad hlavu Zlatú Niké. Nemci sa stali svetovými šampiónmi, k čomu je ako kapitán doviedol Philipp Lahm.

Dlhoročná opora Nationalelf aj mníchovského Bayernu začala turnaj čoby defenzívny stredopoliar – na pozíciu, ktorú pre Lahma objavil Pep Guardiola a on sám si ju veľmi obľúbil . V priebehu šampionátu ho však kouč Joachim Löw presunul na jeho obvyklé miesto na pravej strane obrany, kde odvádzal svoj typický vysoký štandard.Keď potom nemecká aj medzinárodné médiá obletela päť dní po brazílskom finále ta správa, futbalový svet bol v šoku.

Končím, oznámil Lahm. Jeden z hlavných symbolov nemeckej futbalovej cesty, ktorá začala angažovaním Jürgena Klinsmanna s vtedy ešte asistentom Lowe, sa rozhodol zavesiť reprezentačný kopačky na klinec. V pouhých tridsiatich rokoch. A vo forme, s ktorou by sa bezpochyby ani o dva roky neskôr na Eure nestratil.

Kto Lahma nahradí vo funkcii kapitána reprezentačného áčka, bolo nad slnko jasnejšie. Funkcia sa ujal Bastian Schweinsteiger, ďalší z veľkých postáv zlatej desaťročnice a dvadsaťročnice nemeckého futbalu.Avšak s otázkou, ako sa vysporiadať s reprezentačným koncom jedného z najlepších pravých obrancov poslednej dekády, si Nemci nevie rady dodnes.

O tom svedčí jednoduchá štatistika: od horúcej noci na Maracaná odohral nemecký národný tím dvadsaťsedem zápasov, z toho osemnásť zápasu s klasickou štvorčlennú zadným radom. V zápasoch hraných na pravého obrancu (nie na krídelného beka doplňujúceho trojicu stopérov, čo Löw tiež čas od času používa, pozri čtvtfinále ME s Talianskom), sme zhodne štyrikrát videli v akcii Rudyho a Kimmicha, trikrát Cana, dvakrát Höwedes, Ginter a Rüdiger a raz Grosskreutze.

Pýtate sa, čo má táto sedmička nemeckých reprezentantov spoločné? Ani v jednom prípade sa nejedná o pôvodom pravého obrancu – ba dokonca ani krajného beka.Keď nebudeme počítať jednozápasový záskok Kevina Grosskreutze, ktorý toho na pravom beků za posledné štyri roky odohral veľa (hoci sa pôvodne jedná o ľavé krídlo), najbližšie má k pozíciu na Lahmově strane obrany Matthias Ginter – vytáhl mladík bol síce vychovaný ako stopér, ale pod Thomasom Tuchel prežil v minuloročnej sezóne skvelý jeseň na kraji obrany, kde dostával príležitosť pred Lukasza Pisczzekem. V ostatných prípadoch sa jedná o stopery, prípadne stredná záložníkov.

Celá záležitosť dostala zaujímavý punc tento rok, keď Jogi Löw zverejnil nomináciu na majstrovstvá Európy; ani v širšom kádri dvadsiatich siedmich mien ste nenašli jediného pravého beka. Dokonca ani Tuchel objavený Ginter tam nebol.Voľba tak nakoniec padla na Benedikt Höwedes; skúsený stopér z Gelsenchirkenu už sa záskokom na poste, ktorý mu nie je vlastné, jednu cennú skúsenosť má – v Brazílii hral ľavého beka a skončilo to titulom. Po dvoch stretnutí v skupine sa však kouč Löw rozhodol na tomto poste vyskúšať mladého Kimmicha – a už od toho neupustil.

Práve na neho a ďalšie štyri nádejné nemeckej pravej beky, ktorí by mohli dieru po kapitánovi Bayernu zaceliť, sa zameria nasledujúce riadky…

Joshua Kimmich

Chlapec, ktorému patrí budúcnosť. Rodák z Rottweile odišiel pred zo Stuttgartu ako defenzívny záložník. Padol však do pazúrov Pepa Guardiolu a jeho obľúbeného zvyku hľadať hráčom nové posty.Pri zranení Boatenga, Benatii aj Badstuber tak dvadsaťjedenročný mladík odohral veľkú časť na stopér a neviedol si vôbec zle. Highlight celej sezóny potom pre neho bol duel v Dortmunde – súboj vedúcich tímov bundesligovej tabuľky Kimmich zvládol znamenite, za čo si vyslúžil aj teatrálny, leč o to úprimnejší chválu katalánskeho kouča, ktorá neušla ani televíznym kamerám.

Guardiolom sa vo Francúzsku inšpiroval aj Jogi Löw a do zápasu so Severným Írskom poslal Kimmicha brázdiť pravú lajnu ihrisko. Kimmich sa mu odvďačil špičkovým výkonom smerom dopredu, na čo nadviazal aj v osemfinále proti Slovákom.Zápas s Talianskom, kde nastúpil čoby wingback vedľa trojice stopérov, aj semifinále s domácou Francúzskom však odkryli Kimmichovy limity smerom dozadu – najmä proti Taliansku, kde niekoľkokrát musel jeho prehrešky voči bránenie hasiť Jerome Boateng.

Kimmich však na novom poste celkovo zanechal dobrý dojem, čo mu vynieslo aj nepatrne prekvapivú nomináciu do ideálnej jedenástky turnaja. Že na tento post s hráčom kouč Nationaelf počíta aj naďalej, ukázal prvý ostrý zápas nového cyklu, v ktorom Nemci v Osle zdolali Nórsko, a univerzálny vojak v mníchovských službách sa svojmu reprezentačnému trénerovi za dôveru odvďačil gólom.

Matthias Ginter

Vysoký, zodpovedný, silný v osobných súbojoch.Odchovanec Freiburgu má vynikajúce predpoklady na to byť veľmi solídny stopér. Moment, on ním je, ako ukázal aj na nedávnom olympijskom turnaji, kde hral vo dvojici s Niklas Sule. Aké teda bolo prekvapenie, keď Thomas Tuchel dal Ginter šancu na pravom bekov v úvode predchádzajúcej bundesligovej sezóny – a Ginter šokoval výkony, ktoré akoby vypadli z učebnice pre moderné krajný obranca. Jeho sebavedomý a útočne ladený prejav zdobia mnohé parádne centrami, z ktorých sa veľakrát vznikli najmä gólové asistencie. Jedinou škodou je, že je v súčasnosti pre kouča Dortmunde jasnou jednotkou na tento post Poliak Piszczek, a “Matze” tak miesto do základnej zostavy musí hľadať skôr cez stred obrany.Tak ako tak v ňom Nemci majú defenzívneho univerzála, ktorý svoje posledné slovo v reprezentácii rozhodne nepovedal.

Mitchell Weiser

To bol, pane, jeseň! Ale to jar, a najmä ten záver. Berlínska Hertha šokovala značnú časť sezóny vynikajúcimi výkonmi, až z toho pre tím z hlavného mesta dlho pozerala Liga majstrov. V závere sezóny však Dárdaiův tím pokaňhal, čo mohol, až z toho nakoniec bolo siedme miesto. V celkovo podarené sezóne na seba ale okrem Vladimíra Daridy upozornili aj ďalší hráči, a jedným z nich bol práve mladý nemecký bek. Stabilný člen kádra reprezentačnej dvadsaťjednotky všeličo odohral aj na pravom krídle, čo vystihuje aj jeho najväčšie prednosti.Bývalý hráč Kolína má rozhodne čo ponúknuť s ohľadom na podporu útoku, ale smerom dozadu ešte má svoje limity, čo ukázali aj spomínané zápasy Herthy v závere sezóny.

Erik DURMA

Postavte ma, kam si spomeniete, a ja odohrám skvelé stretnutie. Niečo podobné by si do životopisu mohol napísať Erik DURMA. Dvadsaťštyriročný majster sveta z Brazílie je ďalším dôkazom toho, ako silná mena má Dortmund na krajoch obrany. Je schopný zahrať na ľavom bekov, niekoľkokrát vlani perfektne zaskočil aj na ľavom krídle, keď nebol k dispozícii Marco Reus. Vždy hrá moderne, útočne, ako sa na krajného obrancu pristane – ale zároveň mu nechýba zodpovednosť smerom k bránke a obetavosť v osobných súbojoch.Pôvodom sa jedná o pravého beka, čo by pravdepodobne malo byť aj jeho hlavné miesto v Dortmunde, po príchode Raphaela Guerreiro na ľavú stranu. V súčasnosti však maróduje s kolenom, takže si na jeho ďalší spoľahlivé výkony vo farbách BVB musia fanúšikovia počkať.

Lukas Klostermann

Jasne, asi ich nemáte radi – ostatne, oni už si na to zvykli. To ale nič nemení na tom, že nováčik na bundesligovej mape z Lipska okrem peňazí a kontroverzný povesti disponuje aj niekoľkými talentovanými hráčmi, medzi ktoré patrí aj dvadsaťročný odchovanec Bochume. Aj on pritom ukázal svoju univerzálnosť, keď odohral veľmi vydarený turnaj na OH na ľavom bekov, lebo svoj obvyklý post musel prepustit hoffenheimskému Jeremymu Toljan.Klostermanna v súčasnosti trápia zranenia stehna, ktoré si privodil v rámci tréningu po návrate z Ria. Na svoju bundesligovou premiéru si teda vytáhl obranca bude musieť počkať.


Áno, Philip Lahm je len jeden, a rozhodne sa nedá v reprezentačnom tíme len tak nahradiť. Avšak ako ukazuje čo i len letmý pohľad do najvyššej nemeckej súťaže, hovorí obrancovia v Nemecku po meči rozhodne nevymreli – a je len na Löwovi či jeho nástupcovi, kedy niekto z týchto talentov dostane šancu.