Leopold König získal republikový titul v časovke a zaistil si olympiádu

Cyklista Leopold König získal na spoločnom majstrovstvách Česka a Slovenska v Hodoníne titul v časovke a zaistil si účasť na olympiáde v Riu de Janeiro. Druhý skončil na päťdesiatkilometrovej trati s odstupom ôsmich sekúnd majster z predchádzajúcich štyroch rokov Jan Bárta, tretí bol rovnako ako vlani Petr Vakoč.

Favorizovaný Bárta, jazdec druhodivizní nemeckej stajne Bora-Argon 18, mal veľké problémy na štarte. Potom, čo sa rozbiehal na trenažéri, dorazil na poslednú chvíľu a mal čo robiť, aby okamžite nenabral manko.

“Neviem, či mi išli o nejakú tú minútu zle hodinky, alebo kde bol problém. Keď som mal štartovať, len som rýchlo nasadol na bicykel a nemal som zakufrováno.Ten štart bol veľa narýchlo, asi bol možno o sekundu dve pomalší, ale to nie je tak dôležité, tam tých osem sekúnd nebolo, “povedal Bárta novinárom.

Po hektickom úvode a takmer letmom štarte bojoval o prvenstvo vyrovnane s König. Po obrátke ešte viedol, potom ale klesol na druhé miesto a nakoniec s jazdcom tímu Sky prehral o osem sekúnd. Tretí Vakoč, ktorý dostal dôveru tímu Etixx-Quick-Step a okúsi tento rok prvýkrát v kariére Tour de France, stratil na víťaza 49 sekúnd.

“aby som povedal pravdu, som rád, že sa to rozhodlo takto priamo. Hrozilo totiž, že niekto využije situáciu, povie, že som bol zranený, a tým si uľahčí výber.A ja mohol byť bez olympiády, “povedal dvadsaťosemročný víťaz novinárom potom, čo sa dlho vydýchával a chladil vodou i ľadom.

Bárta bol sprvu očividne sklamaný. Zo všetkého najviac zrejme kvôli premárnené šancu na istotu letenky do Ria. “Na začiatku som išiel veľmi rýchlo, asi som tam mohol ubrať…Mám pocit, že mi ide forma nahor, ale asi tam niečo chýba. Možno je to aj tým, že som do nedele pretekal v Slovinsku nadoraz, “premýšľal Bárta.

Medzi mužmi do 23 rokov bol najrýchlejší Michal Schlegel. Striebro získal so stratou minúty a štvrť Michael Kukrle, tretí dorazil Nicolas Pietrula .Zobraziť viac: nočný projektor pre deti