Lyžiarka Nováková dobehla v Ruky dvadsiata, päťku vyhrala Johaugová

Bežkyňa na lyžiach Petra Nováková obsadila bodované 20. miesto v pretekoch Svetového pohára na päť kilometrov voľnou technikou vo fínskej Ruky. Ďalšie česká reprezentantka Karolína Grohova skončila na 59. pozícii, chorá Eva Vrabcová-Nývltová neštartovala a odíde z Fínska domov. Zvíťazila druhá žena minulého ročníka SP Therese Johaugová z Nórska.

Na desekilometrové trati mužov českí zástupcovia na body nedosiahli. Martin Akosi dobehol na 31. mieste a za bodovanými pozíciami zaostal o dve desatiny sekundy. Aleš rázy a Petr Knop sa vošli do šiestej desiatky, Jakub Gräf bol osemdesiaty. Zvíťazil Nór Martin Johnsrud Sundby o 11 sekúnd pred Alexom Harveya z Kanady.

Medzi špecialistami sa nestratil ani najúspešnejší biatlonistov súčasnosti Martin Fourcade.Francúzsky štvornásobný olympijský medailista dobehol na 22. mieste.

Sedemnásobná majsterka sveta Johaugová mala v cieli prvého dištančného pretekov sezóny bezpečný náskok 17,6 sekundy pred Charlotte Kallaovou a pripísala si 22. víťazstvo v SP. Tretie miesto obsadila ďalšia Švédka Ida Ingemarsdotterová, čo jej po piatkovom piatom mieste zo šprintu vynieslo do čela poradia SP.

Nováková na víťazku stratila 46,8 sekundy a dosiahla svojho tretieho najlepšieho výsledku vo Svetovom pohári. “Toto je moja obľúbenejšia technika. Som spokojná,” povedala dvadsaťdvaročná Nováková na webe zväzu.

“Viem, že som v niektorých pasážach stratila, mohla som na nich pracovať trošku lepšie, ale to sa ľahko povie a na trati horšie robí, keď už človek nemôže.Prvá desiatka každopádne nebola veľmi ďaleko, “povedala Nováková.

Trojdielna minitour vyvrcholí vo Fínsku v nedeľu stíhacími preteky.

Muži :

10 km voľne : 1. Sundby (Nór.) 21: 05,5, 2. Harvey (Kan.) -11,2, 3. D. Cologna (Švajč.) -11, 6, 4. Glöersen (Nór.) -13,9, 5. Johansson (Švéd.) -14,6, 6. Krogh (Nór.) a Legkov obaja -20,8, 8. Turyšev (obaja Rus.) – 26,7, 9. Manificat (Fr.) -32,4, 10. Tönseth (Nór.) -33,0, …31. Akosi -56,2, 51. rázy -1: 30, 1, 59. Knop -1: 35,8, 80. Gräf (všetci ČR) -2: 12,9 .

Priebežné poradie trojdielne fínskej tour : 1. Sundby 23: 35,3, 2. Krogh -13,8, 3. Glöersen -19,4,…37. Akosi -1: 17,1, 58. rázy -1: 50,0, 66 . Knop -2: 00,0, 86. Gräf -2: 43,1.

Priebežné poradie SP (po 2 z 36 pretekov): 1.Sundby 68 b., 2. Krogh 64, 3. P. Northug (Nór.) 58, 4. Glöersen 53, 5. Fossli (Nór.) 50, 6. Harvey a Brandsdal (Nór.) Obaja 46.

Ženy:

5 km voľne: 1. Johaugová (Nór.) 11: 23,8, 2. Kallaová – 17,6, 3. Ingemarsdotterová (obe Švéd.) -25,4, 4. Wengová -26,0, 5. Östbergová (obe Nór.) -26,9, 6. Niskanenová (Fin.) -32,6, 7. Jacobsenová -33,5, 8. Slindová (obe Nór.) -34,8, 9. Nilssonová (Švéd.) -37,4, 10. Čebašeková (Slovin.) -37,5,…20. Nováková 46,8, 59. Grohova (obe ČR) -1: 25,2.