Pred polstoročím vzišiel z hustej hmly totálnej futbal

Dnes uplynulo presne 50 rokov odo dňa, keď sa v Amsterdame objavili prvé známky “totálneho futbalu” – krátke, avšak zato bezo zvyšku nádhernej kapitoly dejín vývoja populárneho športu. A bonus na Euro sa pri tejto príležitosti rozhodol pre svojich čitateľov voľne preložiť spomienku z dielne jednej z precíznych futbalových kroník, serveru Game of the People…

Siedmy december 1966 bol tým večerom, kedy Ajax v druhom kole Pohára majstrov európskych krajín (PMEK) porazil anglickej šampiónmi z Liverpoolu vysoko 5: 1. Išlo zrejme o prvé zoznámenie britských médií s Johan Cruijff, zásadné postavou v procese rozvoja futbale.A zároveň došlo k poriadnemu nahlodené sebavedomie krajiny, ktorá len pár mesiacov staré oslavovala majstrami sveta.

Ajax v sezóne 1965/66 vyhral holandskú Eredivisie sa sedembodovým náskokom pred svojimi úhlavnými rivalmi, Feyenoordom. Naprieč celým ročníkom prehral všehovšudy dvakrát a Cruijff sa uviedol úctyhodnými 25 gólmi v dvadsiatich troch ligových či pohárových štartoch.

Cruijff sa stal spoľahlivým prívržencom trénera Rinus Michels, ktorý sa do čela Ajaxu postavil v januári 1965 po odchode Vica Buckinghama. Michels pracoval so štíhlym, iba 16členným tímom a po svojich zverencoch v prvom rade požadoval všestrannosť a flexibilitu. Krajné obrancovia mali razom viac útočiť a forvard sa sťahovali do záložných pozícií. Práve odtiaľ odvodzoval svoje korene tzv.totálny futbal.

V šesťdesiatych rokoch ešte holandskú kopanou nikto nebral príliš vážne, a preto onen debakel Liverpoolu ohromil celú anglickú futbalovú scénu, akokoľvek sa sám Bill Shankly, preslávený liverpoolsky manažér, snažil všetky pozdvihnutie trochu mierniť. Sám Johan Cruijff vo svojej autobiografii poukazuje na to, že tak Shankly, tak norimberský kouč Max Merkel hrdo vystavovali na obdiv svoju nulovú znalosť Ajaxu a radšej sa povýšenecky odkazovali na rovnomenný čistiaci prostriedok.

V medzinárodnej konfrontácii anglickej kluby stále vykazovali isté limity a do roku 1966 sa mohli iba dva kluby – Tottenham (1963) a West Ham (1965) – pochváliť aspoň jedným osamoteným triumfom v jednej z troch európskych súťaží.V oboch prípadoch išlo pritom o tú najmenej prestížne zo všetkých, Pohár víťazov pohárov, kým v PMEK sa Anglicko nie a nie dočkať svojich priekopníkov.

Tak ako tak sa od anglických majstrov v decembri 1966 čakala pohodlná výhra nad Ajaxom . Bill Shankly síce mal za to, že Ajax nie je žiadnym zlým mančaft, avšak do Amsterdamu napriek tomu odchádzal s rozčarovaná znalosťami o jeho hernom štýle.

Bol to mimoriadne hmlistý deň, ktorý inšpiroval titulky ako “kontinent odstrihnutý”, a samotný zápas sa vlastne vôbec nemusel hrať. Ani domáci hráči príliš nepočítali s tým, že sa stretnutie vážne uskutoční, preto na štadión dorazili v ležérnom módu, ešte len trištvrte hodiny pred výkopom.

Taliansky rozhodca Shadella však hocikoho prekvapil a zápas predsa len začal.Hráči sa navzájom vidieť mohli, to 55 tisíc ľudí na tribúnach už také šťastie nemalo. Duel preto vošiel vo všeobecnú známosť ako “Mistwedstrijd” – zahmlený zápas.

Ajax mal s adaptáciou na sťažené podmienky menej starostí, a tak sa už po troch minútach ujal vedenia, keď domáci debutant Cees de Wolf odhlavičkoval do siete Cruijffův prizdvihnutie aut. Amsterdamskej tribúny prepukli v nespútaný jasot, čím podčiarkovali fakt, že Ajax do duelu skutočne kráčal ako outsider.

Lenže to mu nijako nevadilo, a tak to po 17 minútach bolo už 2: 0, keď Cruijff rázne ukončil zmätok v pokutovom území Angličanov.Liverpool skraja zápasu vyzeral veru veľmi ťažkopádne, čo jedného z reportérov viedlo k prirovnanie do biela odetého Ajaxu k “duchom, ladne prechádzajúcim hmlou”.

Vo 42. minúte ukazovateľ skóre hlásil už stav 4: 0 pre Ajax potom , čo Klaas Nuninga pridal ďalšie dva klince do liverpoolskej rakvy. V druhej polovici sa Henk Groot dostavil s piatou trefu a obrie deficit konečne stenčil Chris Lawler až v poslednej minúte. Konečný stav, Ajax – Liverpool 5: 1. Na Merseyside nikto nechápal.

Shankly sa prehru neohrabane snažil zhodiť na nepriaznivé počasie. “Oni sú na hru v hmle zvyknutí,” dovolil si dokonca utrúsiť.Avšak faktom je, že oba tímy v skutočnosti chceli zápase odohrať – Reds cez víkend čakalo derby s Manchestrom United, a tak o žiadnom odklade nechceli ani počuť.

“Ajax ma ničím toľko neohromil…mali šťastie. Hrali defenzívne na svojom vlastnom ihrisku. Za týždeň je v Liverpoole porazíme 7: 0, “ pokračoval v nadutí prejave Shankly. To krídelník Ajaxu Sjaak Swart na zázrak z Amsterdamu po rokoch spomínal inak: “Bola to rozprávka, nikto vlastne neveril, že sa to fakt stalo.” A Cruijff to v narážke na škaredé počasie vyjadril presne: “Anglickí šampióni boli technicky sfúknutiu.”

Ak fanúšikovia Liverpoolu dúfali, že sa Bill Shankly pri svojej trúfalé predikciu nemýlil, kráľ Johan je skoro vyviedol z omylu.Na Anfield sa v odvete hralo 2: 2 a Cruijff obstaral obaja góly holandskej strany. Médiá sa zhodovala na tom, že Liverpool vypadol s kvalitnejšími sokov. A Shankly sa tentoraz správal s pokorou, keď po záverečnom hvizde navštívil kabínu klientov a osobne gratuloval každému hráčovi.

Ani na Anfield sa predstavenie neobišlo bez hmly av skutočnosti bolo poznamenané šrámy pre zhruba dve stovky liverpoolskych fanúšikov v dôsledku tlačenica na slávnej tribúne The Kop. Tí zo zadných radov sa kvôli zlej viditeľnosti snažili prebiť dopredu a Daily Mirror danej udalosti opísal ako “ľudovú variáciu na zosuv pôdy”.

Liverpool si vtedy vlastne po všetkých stránkach natĺkol.A celý anglický futbal dostal futbalovú lekciu, podobnú tej maďarskej z Wembley, ku ktorej došlo len o trinásť rokov skôr. Tiež Ajax ale neskôr zažil svoj menšie šok, keď ho vyradila pražská Dukla.